آسوشیتدپرس: احتمال تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم // ایران وب

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در حالی که حدود یک و ماه و نیم تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است بسیاری بر این باورند که با توجه به جریان داشتن گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان، انتخابات این کشور بار دیگر به تعویق خواهد افتاد.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، پس از جعلی خوانده شدن انتخابات توسط طالبان و تهدید مبنی بر هدف قرار دادن گردهمایی‌ها و تجمعات نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شمار کمی از نامزدها بطور عمومی تبلیغات خود را آغاز کرده‌اند.

این خبرگزاری آمریکایی افزود که گمانه‌زنی‌های زیادی وجود دارد که توافق بین آمریکا و طالبان ممکن است انتخابات ریاست جمهوری در ششم مهر ماه را به تعویق اندازد.

این در حالی است که «محمد شهاب حکیمی» یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از احتمال تشکیل «دولت موقت» خبر داد و تاکید کرد که دولت کنونی توانایی برگزاری انتخابات شفاف و یا تضمین برقراری صلح پایدار را ندارد.

پیش از این نیز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دو بار به تعویق افتاده است.

کمیسیون جدید انتخابات افغانستان اعلام کرده که برای برگزاری انتخابات مهرماه آماده است اما نامزدان و رای‌دهندگان در این باره تردید دارند.

«صلح و اعتدال» از مطرح‌ترین تیم‌های انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان به رهبری «حنیف اتمر» مشاور سابق امنیت ملی نیز اخیراً تبلیغات انتخاباتی خود را تعلیق کرد. وی دلیل این اقدام را تردیدها درباره گفت‌وگوهای صلح با طالبان و عدم شفافیت آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات عنوان کرد.

از سوی دیگر بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به «تیفا» نیز اعلام کرد که نتیجه نظرسنجی این نهاد از مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهد که 57 درصد از واجدین شرایط رای‌دهی در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

انتهای پیام/.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *