برنامه‌ریزی دشمن برای اخلال در نظام اقتصادی ایران / ناکامی ‌سودجویان داخلی با اشراف اطلاعاتی پلیس‌- اخبار استانها – اخبار تسنیم // ایران وب

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سردار ایوب سلیمانی ظهر اروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم با اشاره به وضعیت مواد مخدر و اعتیاد در کشور اظهار داشت: از لحاظ جغرافیایی ایران در منطقه‌ای قرار دارد که بزرگ‌ترین کشور تولید کننده مواد مخدر جهان، کشور افغانستان در همسایگی آن قرار دارد، در سال 96 بیش از 9 هزار تن تریاک در کشور افغانستان تولید شد و سال گذشته به سبب مشکلات بارشی این رقم به 6 هزار و 500 تن کاهش یافت، اما امسال پیش‌بینی می‌شود میزان تولید تریاک در کشور افغانستان بیش از 10 هزار تن باشد

تولید بیش از 10 هزار تن مواد مخدر در افغانستان

وی افزود: مافیای بین‌المللی، قاچاقچیان و مافیای منطقه‌ای و محلی و مشخصا رژیم استکباری آمریکا پشت تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان هستند، در بدو ورود آمریکا به افغانستان در سال 2001، مجموع تولید تریاک افغانستان 180 تن بود، هم‌اکنون این آمار به بیش از 10 هزار تن رسیده، این درحالی است که بیشتر میزان تریاک تولید شده در افغانستان در استان‌هایی است که آمریکایی‌ها در انجا حضور دارند.

ایران بهترین بازار و محل عبور مواد مخدر تولید شده در افغانستان است

جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: بهترین بازار برای مصرف و عبور مواد مخدر تولید شده در افغانستان ایران است، زیرا منطقه جنوب کشور افغانستان در پاکستان و اقیانوس هند و آسیایی میانه و از یک طرف دیگر دریای خزر مشکلات ویژه خود را دارند.

در شرق کشور یک تهدید همیشگی وجود دارد

سلیمانی بیان کرد: برهمین اساس در شرق کشور یک تهدید همیشگی وجود دارد که هم‌اکنون به‌صورت مضاعف، مواد تبدیلی این مواد مخدر هم وجود دارد که متاسفانه در شرق کشور به شدت در حال افزایش است.

کشورهای داعیه‌دار دنیا در حوزه مبارزه با مواد مخدر هیچ کاری انجام نمی‌دهند

وی عنوان کرد: وضعیت کشور در مواد مخدر با همه کشورهای دنیا متفاوت بوده و نیازمند یک کار متفاوت هم است، متاسفانه کشورهای داعیه‌دار دنیا هیچ‌کاری انجام نمی‌دهند و به ‌بهانه‌های مختلف هیچ کمک موثری هم نمی‌کنند.

بیش از 4 هزار شهید در عرصه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کشور شد

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: در عرصه مبارزه با مواد مخدر در کشور  بیش از 4 هزار شهید تقدیم کشور و نظام شده، همچنین بیش از 75 درصد از کشفیات مواد مخدر در دنیا توسط ایران و نیروی انتظامی آن انجام می‌شود.

کشف 800 تن مواد مخدر توسط نیروی انتظامی 

سلیمانی ادامه داد: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران سال گذشته 800 تن مواد مخدر کشف کرد که بیش از 75 درصد کشفیات همه کشورهای دنیاست، همیشه با مبارزه با مواد مخدر به عنوان یک اصل انقلابی و نیاز ملی و صیانت و حراست از سلامت مردم در اولویت نیروی انتظامی بوده و در سال‌های اخیر این مهم تشدید شده است.

وی افزود: مجموعه سازمان نیروی انتظامی در زمینه مبارزه با مواد مخدر تقویت شده و ستاد مرکزی مبارزه با مواد مخدر نیز بسیار فعال است، برهمین اساس هفته گذشته با حضور ریاست جمهوری در ستاد مبارزه با مواد مخدر بحث‌ها خوبی تبادل و در نهایت مصوبات خوبی تصویب شد.

انسداد فیزیکی قسمت‌های از مرز کشور برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور

جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: چند چالش اساسی در زمینه مبارزه با مواد مخدر وجود دارد که برخی از آنها مستلزم تحقق برخی از الزامات است.

سلیمانی عنوان کرد: در راستای جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور، نیروی انتظامی مرزبانی را مجهز کرده، هرچند در مرزها نیازمند تجهیزاتی هستیم که باید تامین شوند و در قسمت‌هایی از مرزهای کشور باید انسداد فیزیکی ایجاد شود.

وی بیان کرد: برای انسداد مرزهای کشور در راستای جلوگیری از ورود مواد مخدر، نیاز به وسایل پرنده بیشتر و تجهیزات الکترونیکی و اپتیکی داریم.

شیفت قاچاق مواد مخدر به سمت دریا

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: باتوجه به افزایش حجم مواد مخدر و قوی‌شدن اراده دشمنان، مبادی و مسیرهای قاچاق توسعه یافته و به سمت دریا شیفت پیدا کرده و مواد مخدر با شناورهای از سوی پاکستان وارد خلیج فارس می‌شود و در هرجایی از مرزهای ساحلی کشور که توان پهلو گرفتن داشته باشند مواد مخدر را وارد کشور می‌کنند.

سلیمانی ادامه داد: تقویت ناوگان شناوری نیروی انتظامی به ویژه شناورهای پرسرعت، شناسنامه‌دار کردن همه شناورهای فعال متعلق به مرزنشینیان که بیش از 23 هزار مورد هستند، می‌تواند سبب جلوگیری از مواد مخدر از سوی دریا به کشور باشند.

وی افزود: کویر یکی دیگر از مناطقی است که برای ورود مواد مخدر از آن استفاده می‌شود، کویر منطقه‌ای بسیار وسیع‌بوده و بیش از 8 استان کشور همسایه کویر هستند، در حاشیه کویر نیاز به یک خط امنیتی داریم، لازمه آن تجهیزات منعکس شده، هرچند یگان‌های تکاوری نیروی انتظامی حضور داشته و با مواد مقابله می‌کنند، اما در بخش‌های توزیع نیز همکاری همه دستگاه‌ها با پلیس لازم و ضروری است.

جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: با خرد شدن مواد مخدر برای توزیع در کشور، تسلط بر موضوع محدود می‌شود، هم‌اکنون برنامه ویژه برای صیانت از مراکز آموزشی به ویژه دبیرستان‌ها و مدارس راهنمایی داریم، اما در این زمینه حتما به کمک مجموعه دخیل، وزارت خانه مختلف و بیش از 26 دستگاه نیاز داریم تا بتوانیم این بخش را نیز مدیریت کنیم.

سلیمانی بیان کرد: بسیاری از افرادی که آلوده مواد مخدر می‌شوند به سبب جهل، ناآگاهی و قرار گرفتن در شرایط ویژه‌ای است که اصحاب رسانه می‌توانند در بحث ایجابی نقش موثری داشته باشند.

وی عنوان کرد: به زبان هنر و رسانه، قصه، داستان و موسیقی می‌توانند در زمینه مبارزه با مواد مخدر در این زمینه کمک کنند تا بتوانیم بحث را به سرانجام مطلوبی برسانیم، هرچند که باوجود همه فشارها وضعیت کشور در مقایسه با ابتدای انقلاب بهتر است.

افزایش 8 درصدی کشفیات مواد مخدر در کشور

جانشین فرمانده ناجا ادامه داد: مصوبات جلسه ستاد مرکزی مبارزه با موادمخدر و عزم نیروی انتظامی و برنامه‌ریزی صورت گرفته در آینده و به‌ویژه تا پایان سال شاهد پیشرفت خوب باشیم، در 4 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه بیش از 8 درصد افزایش کشفیات را داشته‌ایم.

سلیمانی با اشاره به اولویت‌های کاری نیروی انتظامی افزود: اولویت‌های نیروی انتظامی متناسب با نیازهای کشور و نظام در هر زمانی تعیین می‌شود، به همین سبب انعطاف‌پذیری بالایی در ساختار نیروی انتظامی وجود دارد، بنا به اقتضای شرایط و ماموریت نسبت به ایجاد ساختار و تمرکز، ماموریت ویژه‌ای دارد.

تشکیل پلیس امنیت اقتصادی در کشور

وی تصریح کرد: در دوره اخیر به‌ویژه در سال گذشته تهدیدات دشمن در حوزه اقتصادی و پیش‌بینی دشمن  مبنی بر اختلال در امنیت فعالیت اقتصادی در کشور که با افزایش فشارهای اقتصادی که به سبب هدایت دشمن و عمل برخی از سود جویان داخلی بود، اواخر سال گذشته پلیس امنیت اقتصادی به عنوان یک مجموعه مستقل با کادر قوی و ورزیده برای تامین امنیت اقتصادی در کشور تشکیل شد.

جانشین فرمانده ناجا بیان کرد: اولویت‌های اساسی پلیس امنیت اقتصادی برای سال 98 تعیین شده و محور کار مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت همه جانبه در همه عرصه کشور، با آسیب‌شناسی انجام شده محل ورود و توزیع اجناس قاچاق و یا کالاهایی که بیشتر مورد توجه افراد سودجو قرار دارند، است.

استقرار پلیس در 175 گمرک کشور

سلیمانی با اشاره به استقرار پلیس در گمرک گفت: قرار است نیروی انتظامی در 157 گمرک کشور مستقر شود، باتوجه به این که گمرکات اصلی مبادی ورودی کالاها هستند، کار از این گمرکات آغاز شده است.

وی عنوان کرد: به مرزبانی ماموریت ویژه داده شد تا از خروج کالاهایی اساسی که با وضعیت جدید قاچاق آنها معمول شد جلوگیری کنند، سال گذشته براساس یک ذهنیت و اقدامات محدود، موضوع گوشت و قاچاق دام زنده آرامش مردم را برهم زد.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: امسال مشکلات بسیار زیادی پیش‌بینی شده بود و برنامه‌ریزی گسترده‌ای در زمینه کالاهای اساسی از گندم، آرد، مواد لبنی، مرکبات، گوشت، به لحاظ جذابیتی که به سبب تفاوت قیمت ارز در کشورهای همسایه وجود داشت دنبال می‌شد که خوشبخاته در زمینه کنترل این مهم تاکنون موفق بوده‌ایم.

امروز قاچاق کالاهای اساسی از کشور مسئله اساسی نیست

سلیمانی ادامه داد: این مهم به این معنا نیست که قاچاقی انجام نمی‌شود، امروز قاچاق کالاهای اساسی از کشور مسئله اساسی نبوده و همه افرادی که با خرید اقلام اساسی موردنیاز مردم منتظر فرصت مناسبی برای قاچاق بودند، هم‌اکنون مجبور به فروش این کالاها به مردم و دولت هستند.

وی افزود: مقابله با قاچاق سوخت به بیرون از کشور، تشدید شده و افزایش بیش از 100 درصدی در حوزره کشف قاچاق سوخت داشته‌ایم.

جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: در راستای حمایت از رونق تولید از ورود کالاهایی تولیدات مشابه داخلی دارند جلوگیری به عمل آمد، وضعیت از سال‌های گذشته بهتر بوده اما از سطح مطلوب فاصله داریم.

سلیمانی بیان کرد: در حال ساماندهی گسترده و اجرای ماموریت در این حوزه هستیم، اما با اطمینان می‌توان گفت که نیروی انتظامی مقتدر، آماده، هوشیار و با اشراف اطلاعاتی خوب، مصمم است تا اجازه ندهد دشمنان خارجی و سودجویان داخلی امنیت غذایی، کسب و کار و تولید مردم را دچار اخلال و مشکل کنند.

وی عنوان کرد: در آینده نزدیک و به صورت گام به گام شاهد برطرف کردن مشکلات جزئی خواهیم بود، پلیس بدون کمک و یاری مردم نمی‌توان در این زمینه کاملا موفق عمل کند، برهمین اساس از مردم درخواست کمک، طرح نظر و انعکاس  موارد به پلیس امنیتی اقتصادی داریم تا به طرح‌های عملیاتی تبدیل شوند.

انتهای پیام/ش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *