واکنش طلبکارانه وزارت خارجه انگلیس به رفع توقیف نفتکش گریس-1- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم // ایران وب

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه انگلیس روز پنج‌شنبه پس از صدور حکم رفع توقیف نفتکش گریس‌-1 از سوی دادگاه عالی جبل‌الطارق طی بیانیه‌ای اعلام کرد ایران نباید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کند.

وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه خود اعلام کرده است: «ما خاطرنشان می‌کنیم که دولت جبل‌الطارق از ایران تضمین گرفته است که گریس-1 عازم سوریه نخواهد شد. ایران باید به تضمین‌هایی که سپرده است،‌ پایبند باشد.»

در ادامه این بیانیه، وزارت امور خارجه انگلیس با متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی مدعی شده است: «ما اجازه نمی‌دهیم و تحمل نمی‌کنیم که ایران یا هر کشور دیگری تحریم‌های حیاتی اتحادیه اروپا علیه دولتی که از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم خود استفاده می‌کند را  نقض کند.»

وزارت امور خارجه انگلیس همچنین توقیف نفتکش «استینا ایمپرو» توسط ایران را غیرقانونی خوانده و مدعی شده است که توقیف نفتکش گریس-1 در آب‌های جبل‌الطارق توسط نیروی دریای انگلیس بر اساس قانون تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه انجام شده و قابل مقایسه با توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران نیست.

مقامات انگلیس برای توجیه اقدام غیرقانونی خود در توقیف ابرنفتکش گریس-1 چندین بار در اظهارات خود مقصد این نفتکش را بهانه کرده و مدعی شده‌اند که گریس-1 عازم سوریه بوده است؛ در حالی که این ابرنفتکش حامل بیش از 2 میلیون بشکه نفت خام بوده و همان‌طور که سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز تأکید کرده، با توجه به زیرساخت‌های بنادر سوریه اساساً قادر به پهلو گرفتن در بنادر این کشور نبوده است.

تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه سوریه از سال 2011 آغاز شده و همچنان ادامه دارد. با این حال اجرای این تحریم نفتی -که البته مشروعیت آن نیز همواره زیر سؤال بوده است- تنها منحصر به کشورهای اتحادیه اروپاست و دیگر کشورها وظیفه‌ای در قبال آن ندارند. به عبارت دیگر حتی اگر نفتکش گریس-1 عازم سوریه نیز بوده باشد، نیروی دریایی انگلیس اجازه نداشته است با بهانه قرار دادن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه اقدام به توقیف آن کند.

چند روز پس از توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص ادعاهای مقامات و رسانه‌های انگلیس در مورد مقصد ابرنفتکش توقیف‌ شده گریس-1 تأکید کرد: «همان‌طور که قبلاً هم گفته‌ام این نفتکش نمی‌تواند در بنادر سوریه پهلو بگیرد زیرا یک سوپرتانکر است. از سوی دیگر، سؤال ما از انگلیس این است که مگر جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد؟ مگر اروپا ما را تحریم نفتی کرده است؟ به فرض آنکه این نفتکش به سوریه می‌رفته است، مگر آنها نبودند که ادعا می‌کردند ما قوانین‌مان فراسرزمینی نیست و علیه دیگر کشورها اعمال نخواهیم کرد؟ آنها همیشه منتقد این موضوع بوده‌اند ولی چطور شده است که اکنون خود به بهانه نقض تحریم‌های سوریه، این کار را انجام می‌دهند.»

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *