وزیر راه‌ و شهرسازی: نخستین قطار مسافربری ایران از تهران به ‌آنکارا حرکت کرد- اخبار استانها – اخبار تسنیم // ایران وب

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمد اسلامی ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: یکی از کارهای جهادی که پس از سیل فروردین ماه در کشور رخ داد آماده‌سازی و بازگشایی راه‌هاست.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین راه کشور که در پی وقوع سیل آسیب‌دیده، جاده خرم‌آباد به پلدختر به‌طول 95 کیلومتر است، افزود: بیش از 40کیلومتر این جاده در حال حاضر دیگر وجود خارجی ندارد و سیل آن را با خود برده‌ است.

وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به انجام مسیریابی جدید در محور پلدختر به خرم‌آباد عنوان کرد: مسیریابی جدید در این محور برای ما حائز اهمیت بود که با مطالعات زمین‌شناسی یک مسیر ایمن را انتخاب کنیم به‌طوری‌که عبور آن از کنار شهرها و روستاهای سیل‌زده باشد و نیز آسیب‌پذیری از رودخانه‌های خروشان  را نداشته باشد، عنوان کرد: این کار انجام‌شده و در یک مناقصه پیمانکار قرارگاه خاتم‌الانبیاء انتخاب و آنان کار عملیاتی این پروژه را شروع کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه بقیه قطعات نیز در دست کار بوده و به‌محض اینکه اسناد آماده شود قرارداد آن نیز منعقد می‌شود، بیان کرد: مدت زمانی که برای اجرا پیش‌بینی‌شده 30 ماه است و ان‌شاءالله که بتوانیم آن را در این مدت اجرایی کنیم.

اسلامی گفت: با توجه به اینکه انسداد و قطع راه در مسیر پلدختر به خرم‌آباد داشتیم، این محور موقت باز و ترافیک موقت تثبیت شد، بهسازی و روکش آسفالت نیز به‌تدریج انجام می‌شود تا مردم از آن به‌صورت دسترسی محلی استفاده کنند.

وزیر راه‌وشهرسازی در بخشی دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرد: در رأس همکاری ترانزیتی با کشورهای همسایه حدود 10میلیون تن بار ترانزیتی از مرزهای ما با ریل و جاده جابه‌جا می‌شود که سهم ریل 15 درصد و 85 درصد سهم جاده‌ای‌ست.

اسلامی با اشاره به تعاملات فی‌مابین راه‌آهن کشور با کشورهای منطقه اظهار داشت: به دو کشور عراق و آذربایجان اتصال راه‌آهن را در دستور کار داریم، هم‌چنین  اتصال رشت را در دست اجرا داریم تا ان‌شاءالله بتوانیم شبکه ریلی کشور را به شبکه راه‌آهن منطقه به‌طور کامل متصل کنیم.

وی با تأکید به اینکه یکی از نقاط اولویتی ما این است که شبکه ملی به شبکه بین‌المللی متصل شود، افزود: شب گذشته بعد ار توقف چندساله نخستین قطار مسافربری ما از تهران به سمت آنکارا حرکت کرد و این خط نیز فعال شده‌است.

انتهای پیام/ش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *