‌‌دیدار نمایندگان خراسان جنوبی با معاون اول رئیس جمهور / دستور جهانگیری ‌برای تامین آب ‌500 روستای ‌خراسان جنوبی‌- اخبار استانها – اخبار تسنیم // ایران وب

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، نظر افضلی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار روز گذشته استاندار و مجمع نمایندگان استان با جهانگیری اظهار داشت: این دیدار در راستای نتیجه سفر هفته گذشته دکتر امیری معاونت پارلمانی ریاست جمهوری اتفاق افتاد و با توجه به بیان مشکلات استان و محرومیت شدید در حوزه‌های مختلف ایشان قول داد در جلسه هیئت دولت مشکلات را مطرح کرده و هماهنگی جلسه با دکتر جهانگیری را انجام دهند که به سرعت هم این اتفاق رخ داد و جلسه دیروز برگزار شد.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال‌های اخیر با اقدامات انجام شده توانسته‌ایم صدای محرومیت استان خراسان جنوبی را به گوش مسئولین بالادستی برسانیم و استان در کانون توجهات و در جهت توسعه قرار بگیرد.

احداث راه آهن و دوبانده سازی راه‌های بین شهری از مهمترین درخواست‌های مردم استان

افضلی مهم‌ترین مشکل استان خراسان جنوبی که در جلسه دیروز نیز تاکید ویژه روی آن شد را زیرساخت‌های استان عنوان کرد و افزود: در این حوزه عقب ماندگی تاریخی را شاهد هستیم.

وی احداث خط راه آهن استان، دوبانده سازی راه های بین شهری استان، پرداخت مطالبات پیمانکاران راه‌های بین شهری و روستایی، تکمیل جاده ماهیرود به فراه افغانستان در جهت افزایش تبادلات مرزی، تخصیص قیر برای روسازی جاده‌های روستایی را از درخواست‌های نمایندگان استان از معاون اول رئیس جمهور در راستای توسعه زیرساخت‌های استان اعلام کرد.

راه سربیشه ماهیرود جوابگوی تردد فعلی نیست

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حال حاضر مطالبات پیمانکاران زیاد شده و آنها قادر به ادامه فعالیت به دلیل مشکلات عدیده اقتصادی نیستند همچنین راه‌های انشعابی استان همانند راه سربیشه به ماهیرود که روزانه شاهد تردد 700 کامیون در آن هستیم جوابگوی تردد فعلی نیست و باید برای تعریض و احداث باند دوم آن اقدامات اساسی انجام شود.

افضلی اظهار داشت: باید با تخصیص بودجه‌های ویژه توسعه زیرساخت‌های استان یک بار برای همیشه این مشکلات را رفع کنیم تا استان در مسیر درست توسعه خود قرار گیرد.

بالغ بر 500 روستا در استان با تانکر آبرسانی می‌شوند

وی مشکل آب را از دیگر قصه‌های پر غصه استان برشمرد و ادامه داد: بالغ بر 500 روستا در استان با تانکر آبرسانی می‌شوند.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به دکتر جهانگیری گفتم “تاکی باید شاهد آن باشیم که مردم در دیگ آب گرم می‌کنند و با کاسه استحمام می‌کنند؟

احداث مجتمع‌های آبرسانی روستایی با بودجه فعلی 20 سال طول خواهد کشید

افضلی اظهار داشت: راه حل این موضوع احداث مجتمع‌های آبرسانی روستایی است و این مجتمع‌ها نیز مطالعه و تعریف شده اما با بودجه‌های فعلی 20 سال احداث آنها طول خواهد کشید که عملاً طرح را بلااستفاده می‌کند و در نتیجه نیازمند تخصیص بودجه ویژه در این بخش برای تسریع در احداث این مجتمع‌ها در جهت بهره‌مندی روستاهای استان از آب شرب بهداشتی هستیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان عنوان کرد: استاندار نیز در این دیدار مطالبه بودجه ویژه در توسعه زیرساخت‌های استان را خواستار شد که فقط در بخش آبرسانی روستایی برآورد شده نیازمند 280 میلیارد تومان اعتبار هستیم.

وی افزود: از این مبلغ 150 میلیارد آن خاص دو شهرستان نهبندان و سربیشه است و همین موضوع می‌تواند گواهی بر محرومیت شدید این دو شهرستان باشد.

پیگیری بودجه ویژه برای توسعه زیرساخت‌های استان در دستورکار وزیر نیرو

افضلی یادآور شد: مقرر شد وزیر نیرو پیگیری ویژه در این زمینه و همچنین بازدیدهای میدانی داشته باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در ادامه مصاحبه خود مشکل کم آبی استان را از دیگر موضوعات عنوان شده در جلسه برشمرد و عنوان کرد: برای این موضوع باید اقدامات در فازهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پیگیری شود.

وی بیان کرد: در کوتاه مدت احداث سازه‌های آبخیز و آبخوانداری است که در دو سال گذشته با در نظر گرفتن بودجه خوب در قانون بودجه سالیانه و اختصاص از محل صندوق توسعه ملی شاهد تحرکات جدی و احداث بندهای خاکی و سدهای تغذیه‌ای در منطقه بوده‌ایم.

تقاضای مردم برای احداث سازه‌های آبخیزداری در جهت افزایش آب قنات‌‌ها

افضلی افزود: در بارندگی‌های سال جاری تاثیر مثبت این بندها و سدها به عینه توسط مردم منطقه مشاهده شد به طوری که در اکثر روستاها مردم تقاضای احداث سازه‌های آبخیزداری در جهت افزایش آب قنات‌های خود هستند و در بلند مدت نیز در مجلس شورای اسلامی پیگیری‌های زیادی صورت گرفت که انتقال آب از دریای عمان را به استان داشته باشیم.

وی گفت: در طرح اولیه فقط استان سیستان و بلوچستان شامل بود که با پیگیری‌های زیاد نام استان خراسان جنوبی هم در این طرح درج شد و امیدواریم با اجرای این طرح در بلند مدت بتوانیم مشکل کم آبی استان را مرتفع کنیم همچنین تشکیل ستاد احیای قنوات همانند ستاد احیای دریاچه ارومیه از دیگر درخواست‌های مطرح شده از معاون اول رئیس جمهور در جلسه دیروز بود.

پتانسیل بالای معدنی راهکار توسعه استان

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در حوزه معادن نیز بیان کرد: پتانسیل بالای معدنی استان می‌تواند توسعه خوبی در استان ایجاد کند و اما نبود زیرساخت‌ها همانند راه‌آهن و راه آسفالته مناسب و پست‌های برق فشار قوی و همچنین تعارضات با منابع طبیعی این حوزه را با مشکلات زیادی روبه رو کرده است.

وی با اشاره به سفر استاندار به شهر مود بیان کرد: در نتیجه سفر معتمدیان به شهر مود 18 مصوبه داشتیم که تعریض راه مود به مزار کاهی و روستای چنشت از جمله آنها بوده و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مامور انجام آن شده است.

افضلی ادامه داد: در جهت توسعه امکانات بهداشتی شهر مود با پیگیری از طریق مجلس شورای اسلامی و مکاتبه با وزارت بهداشت موفق به اخذ مجوز تخصیص آمبولانس به این شهر شده‌ایم که هنوز تخصیص نهایی رخ نداده و در اولویت قرار دارد.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی گفت: در شهر شوسف نیز با چنین مشکلی روبه رو بودیم که مجوز استخدام 3 پرستار اخذ شد و در شهر مود هم می‌توان از همین راه اقدام کرد و در زمینه روشنایی کمربندی شهر مود این موضوع از مصوبات سفر استاندار به این شهر است که روند کار بدین صورت است که این مشکلات و مصوبات به ادارت کل ارجاع شده و موضوع کاملا بررسی می‌شود و سپس در جهت رفع کارشناسی مشکل اقدام می‌شود و این پروسه معمولا کمی زمان می‌برد.

افضلی ادامه داد: در جلسه دیروز یکی از مشکلات مطرح شده راه مزار کاهی بود و مکاتبه‌ای هم صورت گرفت و پیش از این هم در زمینه این راه و تمام مشکلات عنوان شده با مسئولین استانی و ملی مکاتبه و مذاکره داشته‌ایم. البته باید در شرایط فعلی کشور مشکل کمبود اعتبارات را نیز در نظر بگیریم اما در هر صورت وظیفه ما مسئولان این است که با پیگیری‌های خود به بهره‌مندی مردم استان از امکانات کمک کنیم.

محور نهبندان به شهداد بازگشایی شود

وی بیان کرد: عدم بازگشایی محور نهبندان به شهداد که در اثر سیل بهار امسال تخریب شده و عدم اعمال تعرفه گرمسیری در نهبندان از دیگر مشکلات مردم است که پیگیری‌های زیادی در این مورد انجام شده است.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: 38 کیلومتر از طول جاده تخریب اساسی شده که باید مجددا با بررسی کارشناسی و علمی دوباره احداث شود و این روند زمان بر است در این زمینه نیز با پورابراهیمی نماینده مردم کرمان نیز مذاکره شده و همچنین تذکر کتبی به وزیر راه و شهرسازی داده شده است.

افضلی تصریح کرد: پیشنهاد شده که محوری فرعی در طول تخریبی تا زمان احداث جاده آسفالته ایجاد شود تا ارتباطات بین شهری قطع نباشد و بازگشایی این محور اهتمام جدی وزارت راه و شهرسازی را می‌طلبد.

لزوم اعمال تخفیف تعرفه گرمسیری در نهبندان

وی افزود: در زمینه اعمال تخفیف تعرفه گرمسیری نهبندان که این مشکلی است که از زمان ورود به مجلس برای رفع آن در حال تلاش هستیم و مسئولان وزارت نیرو عنوان می‌کنند که بر اساس آمار سازمان هواشناسی کشور، بیشنیه دمای نهبندان شامل اعمال تخفیف گرمسیری نمی‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با مکاتبه با سازمان هواشناسی کشور و استان موفق شدیم در 3 سال گذشته چند ایستگاه هواشناسی و دما سنجی در دهسلم و بندان راه‌اندازی کنیم که اطلاعات منطقه‌ای را ارسال کنند و در حال حاضر اطلاعات به صورت آنلاین به تهران ارسال می‌شود.

وی افزود: از دیگر درخواست ما اعمال تخفیف به صورت پهنه‌ای در نهبندان و درح بوده که آن نیز در دست پیگیری است.

به گزارش تسنیم، معاون اول رئیس جمهور در دیدار با نمایندگان خراسان جنوبی ‌با اشاره به معضل تأمین آب شرب بویژه در روستاهای استان خراسان جنوبی افزود: باید در کوتاه مدت برای حل مسئله تأمین آب شرب مردم روستاهای استان اقدامی جدی صورت گیرد و در برنامه بلند مدت نیز از طریق انتقال آب از دریای عمان و فعال شدن بخش خصوصی برای راه اندازی آب شیرین کن، کاری ماندگار برای استان خراسان جنوبی انجام شود.

وی از وزارت نیرو و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم خود خواست موضوع تامین آب شرب پانصد روستای استان خراسان جنوبی را در دستور کار خود قرار دهند تا هرچه زودتر شاهد حل این مشکل برای مردم روستاهای استان باشیم.

انتهای پیام/ش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *